Biuro rachunkowe Amtal

Rachunkowość i Konsulting

Darmowe upominki dla klientów

Przekazanie darmowych upominków klientom może nie podlegać opodatkowaniu VAT.

Zdarza się, że klienci firmy otrzymują od niej bezpłatne katalogi bądź drobne upominki. O ile przekazanie tych pierwszych nie budzi większych wątpliwości na gruncie przepisów VAT (przekazanie ich jest zgodnie z interpretacją Dyrektora KIS z dnia 09.07.2018r. poza obowiązkiem podatkowym, gdyż katalogi nie służą klientowi do konsumpcji, nie jest zaspokajana żadna jego potrzeba, ani nie pojawia się u niego przysporzenie majątkowe), o tyle przekazywanie wszelkiego rodzaju prezentów budzi już więcej wątpliwości.
Dlatego przypomnieć należy, iż firma ma prawo dokonać zakupów określonych przedmiotów (i odliczyć od nich VAT) a następnie przekazać nieodpłatnie klientom jako prezenty i nie płacić od tego przekazania podatku VAT jeśli:
a) jednostkowy cena nabycia lub koszt wytworzenia określone w momencie przekazywania prezentu nie przekraczają 10 złotych (wtedy nie trzeba prowadzić żadnych dodatkowych ewidencji),
b) jeśli firma prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości obdarowanych osób a wartość przekazanych im prezentów w okresie roku nie przekroczy 100 złotych.

13.11.2018 r.

VAT
powrót