Biuro rachunkowe Amtal

Rachunkowość i Konsulting

Biała lista podatników

Brak weryfikacji konta bankowego kontrahenta spowoduje konsekwencje podatkowe

Od 01.09.2019r. obowiązuje tzw. "biała lista" Ministerstwa Finansów.
Ma ona znaczenie przy dokonywaniu płatności powyżej 15.000 złotych brutto. Otóż każdorazowo przed dokonaniem na rzecz kontrahenta płatności we wspomnianej wysokości, należy na ww. liście zweryfikować, czy rachunek podany przez kontrahenta na fakturze, znajduje się na liście MF.
Dla uniknięcia potencjalnych problemów, sprawdzenia należy dokonywać każdorazowo bezpośrednio przed dokonaniem płatności, aby wyeliminować sytuacje, kiedy to rachunek został wykreślony pomiędzy wcześniejszą datą sprawdzenia, a datą dokonania płatności.
Konsekwencją dokonania płatności na rachunek nie znajdujący się na "białej liście" będzie wykluczenie tak zapłaconej faktury z kosztów uzyskania przychodów.
Dodatkowo, jeśli płatność nie będzie dokonana w formie split-payment, to kupujący może odpowiadać za zobowiązania sprzedającego z tytułu zobowiązań VAT tego ostatniego.
Dla bezpieczeństwa warto też po sprawdzeniu, zanotować na odwrocie faktury identyfikator sprawdzenia, który znajduje się na stronie wyszukiwania. Umożliwi to potwierdzenie, że sprawdzenie rachunku dostawcy rzeczywiście zostało dokonane oraz będzie umożliwiało odszukanie operacji w serwisie MF.

06.09.2019 r.

powrót